انواع عمل‌های زیبایی و لیفت ابرو

لیفت پیشانی، افتادگی پوست پیشانی، پلک‌های بالایی و ابروها را اصلاح می‌کند. بعضی افراد همزمان با لیفت صورت یا جراحی زیبایی بینی خود این عمل را هم انجام می‌دهند.

انواع لیفت ابرو

برای لیفت نواحی پیشانی و ابرو دو روش وجود دارد:
• لیفت کلاسیک
• لیفت آندوسکوپی

لیفت کلاسیک شامل یک برش طولانی است که از سطح گوش شروع می‌شود و از اطراف خط مو بالا می‌رود. بسته به جایی که خط موی شما قرار دارد، جراح برای جلوگیری از ایجاد زخم قابل مشاهده کار خواهد کرد.

در لیفت آندوسکوپی، جراح چند بریدگی کوتاه‌تر در پوست سر ایجاد می‌کند. او یک دوربین کوچک در انتهای یک لوله نازک را به داخل یکی از برش ها وارد می‌کند و از دستگاه دیگری که در برش دیگری قرار داده شده استفاده می‌کند تا تغییرات لازم را ایجاد کند.

در لیفت آندوسکوپی، جراح از ابزارهای کوچکی برای ایمن‌سازی بافت استفاده می‌کند. از آنجا که برش‌ها در این روش کوچکتر و عوارض آن کمتر از روش کلاسیک هستند، این روش بیشتر توصیه می‌شود.

مشاوره لیفت ابرو

قبل از عمل جلسه‌ای برای مشورت با جراح خود خواهید داشت. در این جلسه، شما باید در مورد اهداف، سلامت فعلی و سابقه پزشکی خود صحبت کنید.
جراح کل ناحیه پیشانی شما، از جمله پلک‌های بالایی را با توجه به عضلات آن ارزیابی می‌کند. ممکن است جراح از شما بخواهد انواع حالت‌ها را با صورت‌تان ایجاد کنید تا دقیقاً ببیند که چگونه می‌تواند به شما کمک کند.
شما باید از جراح خود جزئیات همه هزینه‌ها، از جمله هزینه‌های مربوط به مراقبت‌های بعدی و همچنین گزینه‌های پرداخت را بپرسید.

چگونگی آمادگی برای لیفت ابرو

قبل از استفاده از لیفت ابرو ممکن است بعضی پیش‌بینی‌ها و اصلاحات در سبک زندگی شما انجام شود. جراح شما در مورد کارهایی که باید انجام دهید و زمان انجام این کار دستورالعمل‌های دقیقی به شما ارائه دهد.
به عنوان مثال، اگر سیگار می‌کشید، ممکن است از شما بخواهد حداقل به طور موقت آن را متوقف کنید. همچنین ممکن است مجبور شوید از مصرف الکل و داروهای خاص دست بکشید؛ چون بعضی داروها می‌توانند باعث افزایش خونریزی شوند.
همچنین ، اگر موهای شما بلند است و مانع انجام عمل می‌شود، ممکن است مجبور شوید موهای خود را اصلاح کنید یا اگر زیادی کوتاه است، ممکن است از شما بخواهد آن را بلندتر کنید تا جای زخم را بخوبی بپوشاند.

بعد از لیفت ابرو

مطمئن شوید که در خانه مقدار زیادی گاز و حوله تمیز دارید. همچنین باید موارد زیر را در دسترس داشته باشید:
• یخ فراوان
• ظرف مورد استفاده برای یخ یا آب سرد
• کیسه فریزر برای نگهداری یخ
• بالش (شما باید برای مدتی سر خود را بالا نگه دارید)
• پماد برای ناحیه برش (که جراح می‌تواند در صورت لزوم توصیه یا تجویز کند)

محل و نحوه انجام جراحی

لیفت ابرو را می‌توانید در مطب جراح خود، در بیمارستان یا در یک مرکز جراحی سرپایی انجام دهید. این جراحی کمتر از دو ساعت طول می‌کشد و بعد از آن باید ترخیص شوید. شما باید شخصی را همراه خود بیاورید که بعد از عمل شما را به خانه برساند و اگر تنها زندگی می‌کنید، یکی دو شب اول پیش‌تان بماند.
در بیشتر مواقع، جراح از بی حسی موضعی استفاده می‌کند. اما اگر باعث راحتی بیشتر شما می‌شود، می‌توانید درخواست بیهوشی کنید.
بسیار مهم است که دستورالعمل‌های جراح خود را در مورد نحوه مراقبت از برش و تعویض مکرر باند انجام دهید.

انتظارات بعد از لیفت ابرو

بهبودی شما بسته به روش لیفت ابرو، کلاسیک یا آندوسکوپی، متفاوت خواهد بود.
در هر صورت بخیه‌ها باید در طی حدود یک هفته بعد برداشته شوند. اگر ابزار ثابت‌کننده موقت داشته باشید، جراح در حدود دو هفته بعد آنها را برمی‌دارد (این وسایل در زیر خط مو نصب شده‌اند تا ابروی لیفت‌شده را در جای خود نگه دارند).
بعد از عمل، احتمالاً تورم و کبودی خواهید داشت که می‌تواند در قسمت‌هایی از صورت شما که جراحی نشده، از جمله گونه‌ها و چشم‌ها، مشاهده شود. باید در طی حدود یک هفته این تورم از بین برود. حداقل برای دو روز بعد از جراحی، باید سر خود را بالا نگه دارید و به آرامی کیسه‌های یخ را به منطقه آسیب دیده بمالید تا تورم زودتر از بین برود.
اگر جراح شما از روش کلاسیک استفاده کرده باشد، به احتمال زیاد درد بیشتری در طی بهبودی تجربه خواهید کرد. پزشک برای شما نسخه مسکن تجویز می‌کند. همچنین ممکن است خارش زیادی داشته باشید که ممکن است چند ماه طول بکشد.

بعد از انجام آندوسکوپی، یک داروی مسکن نیز برای شما تجویز می‌شود. خارش می‌تواند یک عارضه جانبی باشد، اما باید بسیار خفیف‌تر از روش کلاسیک باشد.
اکثر افراد بسته به روش انجام شده و میزان بهبودی شخصی، می‌توانند ظرف 10 روز به محل کار خود برگردند.
در هفته‌های اول بعد از جراحی لیفت ابرو، از برداشتن وزنه‌های سنگین، ورزش یا سایر فعالیت‌های شدید جدا خودداری کنید.

منبع: webmd.com