برداشتن انواع خال / دلایل توجیه‌کننده این جراحی

دلایل مختلفی وجود دارد که بیماران گاهی اوقات تصمیم می‌گیرند یک خال بزرگ را حذف کنند. در اکثر مواقع، دلایل مهم برای جراحی برداشت خال رنگی مادرزادی در درجه اول کاهش خطر تومور بدخیم/ ملانوما و در درجه دوم بهبود ظاهر است که می‌تواند برای بهبود وضعیت کلیِ روانی-اجتماعی فرد بیمار اساسی باشد. دلایل دیگر برای از بین بردن خال‌ها ممکن است بهبود قدرت، حس، بافت، و فعالیت غده‌های عرق در منطقه آسیب‌دیده باشد.

آیا حذف امکان‌پذیر است؟

برداشتن خال‌های کوچک با عمل جراحی ساده امکان‌پذیر است. خال بریده و پوست بخیه زده می‌شود که فقط یک جای زخم کوچک بر جا می‌ماند. ولی، برداشتن خال بزرگ مادرزادی نیاز به تعویض پوست آسیب دیده دارد. در حالی که از بین بردن تمام سلول‌های یک خال بزرگ تقریباً غیرممکن است، هدف از بین بردن هرچه بیشتر سلول‌ها در عین حفظ عملکرد و به حداقل رساندن جای زخم است.

“موفقیت” در نظر بیننده است

آنچه از نظر یک فرد موفقیت است ممکن است برای فرد دیگر موفقیت حساب نشود. کاهش یا از بین بردن خطر ابتلا به سرطان ممکن است آنقدر مهم تلقی شود، که باعث شود فرد با وجود اثر ناخوشایند زخم حاصل از عمل، آن را موفقیت‌آمیز بداند. در حالیکه، برای شخص دیگر هر گونه زخم ممکن است یک شکست محسوب شود.
به هر حال گاهی بعضی خال‌ها بقدری بزرگ‌اند که تحمل‌شان غیر‌ممکن است.

آیا حذف بهترین گزینه است؟

اطلاعات مربوط به برداشتن خال‌های رنگی مادرزادی معمولاً اولین چیزی است که افراد مبتلا دوست دارند در باره‌اش بدانند، اما قطعاً حذف خال همیشه بهترین گزینه نیست. هر مورد متفاوت از دیگری است و حذف خال، یک تصمیم شخصی است که باید با کمک پزشک باتجربه انجام شود.

خطر سرطان: آیا حذف خال کمک می‌کند؟

هیچ کس به طور کامل نمی‌داند آیا برداشتن خال، خطر ابتلا به سرطان پوست را کاهش می‌دهد یا نه. هیچ راهی وجود ندارد که بدانیم آیا واقعاً فرد به این خاطرکه یک خال بزرگ رنگی دارد به سرطان مبتلا شده، یا اگر بدون خال متولد می‌شد، هرگز دچار آن نمی‌شد. عقل سلیم می‌گوید که به احتمال زیاد داشتن یک خال رنگی و بزرگِ مادرزادی خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می‌دهد، اما اینکه “چقدر” طول می‌کشد که این مساله بهتر درک شود. عقل سلیم همچنین حاکی است که از بین بردن بعضی خال‌های رنگی از روی پوست می‌تواند خطر ابتلا به سرطان پوست را کاهش دهد، اما باز هم برای تعیین مزایای واقعی چنین عمل‌هایی به اطلاعات بیشتری نیاز است.

اثرات منفی حذف خال چیست؟

عمل‌های برداشت خال، جزو جراحی‌های اصلی هستند و نیاز به استفاده از بیهوشی عمومی دارند. برداشتن خال بسیار بزرگ معمولاً با انجام چندین عمل جراحی در طول زمان انجام می‌شود.
هر عمل جراحی عمده، خطر و احتمال بهبودی توام با درد را به همراه دارد. فقط شما و پزشک‌تان می‌توانید تصمیم بگیرید که آیا برداشتن خال برای شما روش صحیحی هست یا نه.
یادآوری این نکته ضروری است که محال است برداشتن خال جای زخمی از خودش باقی نگذارد. هرچند ممکن است جای زخم به دست توانمند یک جراح باتجربه، به کمترین حد ممکن کاهش یابد، به هر حال توصیه می‌شود به دنبال جراحی باشید که قابل اعتماد باشد.

نحوه برداشتن خال

وقتی خال‌های کوچک برداشته می‌شوند، پوست اطراف زخم به راحتی جمع و دوخته می‌شود. ولی برداشتن یک خال بزرگ نیازمند تعویض پوست آسیب دیده است. پوست را می‌توان از ناحیه دیگری از بدن پیوند زد، یا مثلا می‌توان پوست مجاور زخم را کشید (گسترش بافت)، و از آن برای پوشاندن جای زخم خال استفاده کرد. جزئیات زیادی در مورد این جراحی باید در نظر گرفته شود و به‌هر‌حال بهتر است با یک جراح که در معالجه خال‌های غول پیکر تجربه دارد مشورت کنید.
محدودیت‌هایی در مورد پیوند پوست و روش‌های گسترش بافت وجود دارد. شما می‌توانید پوست اضافی را فقط از یک نفر برداشت کنید. آیا شخص دیگری می تواند پوست اهدا کند؟ نه به آن آسانی که ممکن است فکر کنید. این کار معمولاً انجام نمی‌شود و خطرات و چالش‌های زیادی را به همراه دارد. آیا نمی‌توان از پوست مصنوعی (مانند آنچه برای سوختگی‌های درجه دو یا سه بکار می‌رود) استفاده کرد؟ نه، چون پوست مصنوعی تمام اجزای زیر بافتی را ندارد مثل عضله، چربی و رگ‌های خونی. پوست مصنوعی می‌تواند قربانی سوختگی را فقط زنده نگه دارد (نه بیشتر از این!)، و این معمولاً گزینه مناسبی برای از بین بردن خال نیست.

زخم عمل

برداشتن بخشی از پوست حتما زخم بر جا خواهد گذاشت که مقدار آن مجددا به عوامل خیلی زیادی بستگی دارد. اگر جراحی تنش زیادی داشته باشد، این می‌تواند باعث زخم بیشتری شود. اگر یک منطقه بزرگ برداشته شود، این مسئله باعث ایجاد زخمی بیشتر از برداشتن یک خال کوچک می‌شود. اگر جراح ماهر نباشد، زخم می‌تواند بدتر از زخم ناشی از جراحی توسط یک جراح ماهر باشد.
بهتر است اینطور فکر کنید: اگر می‌خواهید خال‌تان برداشته شود، در واقع با زخم ناشی از آن معامله می‌کنید. اینکه این زخم چقدر بد است به تمام ملاحظات فوق بستگی دارد؛ بعضی از آنها تقریباً کاملاً نامعلوم می‌مانند تا زمانیکه بعد از انجام عمل جراحی با آن روبرو ‌شوید.

 

منبع: www.nevus.org