کاشت دندان یا ایمپلنت / مدت زمان لازم و انتظارات

انجام کاشت دندان تنها می‌تواند دو ساعت یا دو سال طول بکشد؛ این شامل رایج‌ترین روش‌های مرتبط مثل استخراج و پیوند استخوان است.
این نوشتار توسط متخصصان ایمپلنت تهیه شده که می‌تواند با توضیح آنچه در هر مرحله از عمل کاشت دندان انتظار شما را می‌کشد، راهنمای مفیدی باشد.

برنامه مشاوره و درمان

اولین چیزی که با شروع فکر کردن در مورد کاشت دندان اتفاق می‌افتد مشاوره است. این ممکن است شامل عکسبرداری با اشعه ایکس و یا نمونه‌برداری از دندان باشد. انجام مشاوره با چند متخصص بد نیست، از جمله:

 • یک دندانپزشک عمومی
 • یک پریودنتیست
 • جراح دهان
 • متخصص پروتزهای دندانی
 • یک متخصص ارتودنسی
 • حتی گاهی اوقات متخصص گوش، حلق و بینی.

به این ترتیب، سابقه پزشکی شما دقیقا بررسی می‌شود. با دقت و صداقت همه بیماری‌ها و اینکه شما به طور مرتب چه دارویی مصرف می‌کنید را فاش کنید. اگر از پریودنتیت رنج می‌برید، باید قبل از شروع روند درمان شود.

نظر یک متخصص مربوطه:

بیماری‌هایی مثل دیابت تأثیر چشمگیری بر نتایج درمان دارند. بیماران مبتلا به دیابت کنترل نشده، بهبودی تاخیری را تجربه خواهند کرد.
در صورت عدم وجود موارد منع مصرف، برنامه درمانی تدوین می‌شود. شما از آنچه قرار است در هر مرحله اتفاق بیفتد و نحوه آماده‌سازی خود مطلع می‌شوید. واضح ترین چیز این است که اگر شما سیگاری هستید مجبورید دست کم برای مدتی سیگار را ترک کنید.
پزشک به شما اطلاع می‌دهد که آیا به پیوند استخوان احتیاج دارید یا نه، این پروسه چه مدت طول می‌کشد و روند بهبودی چگونه است. هزینه‌های کاشت دندان و روش‌های پرداخت هم به احتمال زیاد مورد بحث قرار خواهد گرفت.

روند‌های مرتبط

کشیدن دندان و پیوند استخوان متداول‌ترین روش‌های مرتبط با کاشت دندان است؛ که البته ممکن است در مورد شما هیچ یک لازم نباشد.
در صورت ضخیم شدن استخوان فک و یا در صورت نازک یا نرم بودن آن برای تحمل کاشت، پیوند استخوان لازم می‌شود. این روش در اصل تهیه بافت استخوانی از جای دیگری در بدن شما و قرار دادن آن در فک است؛ غالباً به جای آن از مواد جایگزین مصنوعی استفاده می شود.
بهبودی بعد از پیوند استخوان دندان معمولاً حدود ۱۲-۴ ماه طول می‌کشد. این بدان معناست که کاشت دندان شما فقط پس از پایان دوره می‌تواند انجام شود.

جراحی ایمپلنت دندان

مرحله بعدی جراحی است. درد روش کاشت را می‌توان با نوعی بیهوشی کنترل کرد. متداول‌ترین وسیله تزریق موضعی، IV یا آرام‌بخشی عمومی است.
لثه شما باز می‌شود تا استخوان فک در معرض دید قرار بگیرد و یک سوراخ کوچک در آن ایجاد می‌شود تا میله تیتانیوم (کاشت) را در آن قرار بدهند. شما با بخیه از مطب خارج خواهید شد و ممکن است برای برداشتن آنها قرار ملاقات جداگانه‌ای داشته باشید.
پس از جراحی، دوره نقاهت وجود دارد. برای جلوگیری از خرابی ایمپلنت دندان، بسیار مهم است که در این زمان به دستورات دندانپزشک خود عمل کنید.

ادغام اوسئو

اوسئو عبارتست از کاشت و اتصال استخوان. مواد میله خاصیت سازگاری بیولوژیکی دارد، به این معنی که استخوان می‌تواند در آن رشد کند و این همان چیزی است که ایمپلنت‌های دندانی را به یک راه حل با دوام تبدیل می‌کند.
این فرآیند به طور متوسط سه تا شش ماه و برای فک بالا شش ماه طول می‌کشد.

نظر یک متخصص مربوطه:
سیگار کشیدن در حالی که استخوان و ایمپلنت‌ها با هم ادغام می‌شوند به طور قابل توجهی احتمال خرابی را افزایش می‌دهد.
پس از اتمام این کار یقه بهبودی دریافت خواهید کرد. این یک قطعه فلز گرد است که از رشد لثه‌ها روی کاشت جلوگیری می کند و۱۴-۱۰ روز در دهانتان باقی خواهد ماند. اگر در این حین از جای خود در‌آمد، باید به جراح خود رجوع کنید.

قرار دادن تکیه‌گاه

با پایان یافتن دوره نقاهت لثه، یقه ترمیم برداشته می‌شود. مرحله بعدی قرار دادن یک قطعه تکیه‌گاه فلزی است که تاج (کلاه دندان) یا بریج را محکم می‌کند؛ این مرحله می‌تواند همزمان با کاشت انجام شود.
با وجود این واقعیت که بهبودی از این روش فقط ۲ هفته طول می‌کشد، شما باید برای ۶ ماه آینده صبر کنید. این مدت زمانی است که طول می‌کشد تاج دائمی ایجاد شود. تا آن زمان، ممکن است برای‌تان تاج موقت بگذارند؛ در غیر این صورت، پایه قرار گرفته در شکاف دندان در معرض دید است.

قرار دادن دندان مصنوعی یا دندان

مرحله نهایی قرار دادن تاج یا بریج دندان است که کاملا مثل یک دندان طبیعی به نظر می‌رسد چون رنگ و شکلش با دندان‌های بغلی مطابقت دارد.
از دهان بهبود یافته شما قالب گرفته می‌شود و دندان های مصنوعی ساخته می‌شوند. تاج یا پل درون تکیه گاه قرار می‌گیرد و پیچ یا چسبیده می‌شود. در مورد دندان‌های متحرک، می‌توانید آن را برای تمیز کردن بیرون بیاورید.

جدول زمانی روش کاشت دندان

کاشت دندان/ ایمپلنت می‌تواند چند ساعت طول بکشد که شامل زمان بیهوشی هم می‌شود؛ هرچند کل روند ممکن است تا دو سال طول بکشد. چند مورد وجود دارد که بر مدت زمان کل کار تاثیر می‌گذارد:

 • سلامت عمومی دندان‌ها و لثه
 • تعداد دندانی که می‌خواهید بکارید
 • کدام دندان‌ها را می‌خواهید جایگزین کنید
 • آیا به کشیدن دندان هم نیاز دارید یا نه
 • آیا استخوان فک شما نیاز به پیوند دارد یا نه
 • اگر به روش‌های اضافی نیاز ندارید و سلامت دهان و دندان شما کامل است، روند کاشت می‌تواند حدود ۹ ماه طول بکشد.

منبع: authoritydental.org